piątek, 21 stycznia 2011

Zaprawa, szpachlowanie i tynk... czyli podstawy makijażu twarzy ;]

 Skoro zaprezentowałam już kosmetyki pielęgnacyjne, pora przejść do ciekawszych rzeczy, czyli makijaż!! Kiedy myślimy o makijażu twarzy mamy zwykle namyśli trzy najbardziej podstawowe kosmetyki: podkład, puder oraz korektor- choć o tym ostatnim niestety spora część płci pięknej zapomina. Poza tą podstawą mamy jeszcze całą gamę róży, bronzerów, rozświetlaczy... Produkty te pozwalają nam zatuszować niedoskonałości, wyrównać koloryt, wyeksponować atuty naszych twarzy. ALE tylko jeśli potrafimy je odpowiednio dobrać i zastosować.
I tu zaczynają się schody... 
  • Jak dobrać odpowiedni odcień podkładu do skóry?
Choć wydaję się to prosta sprawa, bardzo wiele dziewczyn kupując podkład robi to " na oko". Efekty zwykle są dość opłakane. Tak więc kupując podkład warto kierować się kilkoma prostymi wskazówkami:
  1. ZAWSZE dobieraj odcień podkładu w świetle dziennym. Nawet jeśli drogeria, czy salon jest bardzo jasny i dobrze oświetlony- sztuczne światło zawsze zniekształci kolor. 
  2. Kiedy dobierasz podkład nie testuj go na zewnętrznej części dłoni- skóra w tym miejscu ma inny odcień i inne właściwości. Nawet jeśli podkład na dłoni wygląda idealnie na twarzy niekoniecznie będzie pasował.
  3. Najlepiej dopasowywać kolor podkładu na linii żuchwy- zrób lekką smugę i rozmarz brzegi. W ten sposób sprawdzisz czy podkład pasuje do koloru twojej twarzy i szyi.
  4. Jeśli nie masz możliwości porównać koloru na linii żuchwy pewną alternatywą jest przetestowanie go na wewnętrznej stronie przegubu dłoni. Choć linia żuchwy jest pewniejsza.
  5. PAMIĘTAJ: ciemniejszy podkład postarza. Dlatego nawet jeśli chcesz się wydać bardziej opalona stosuj podkład co najwyżej pół tonu ciemniejszy od naturalnego odcienia skóry.
  6. Zbyt jasny z kolei zamieni waszą twarz w maskę.
  7. Jeśli masz cerę bardziej ziemistą podkłady z odcieniem różu ożywią jej koloryt, z drugiej strony zaróżowiona, cienka skóra zyska na wyglądzie po użyciu podkładów w tonacji beżowej.
  8. Dobrze jest mieć w kosmetyczce podkład o pół tonu jaśniejszy oraz o pół tonu ciemniejszy. W ten sposób zawsze możecie nimi wymodelować twarz. A jeśli np. opalicie się możecie mieszając dwa podkłady stworzyć swój odcień. Pamiętajmy jednak, że najlepiej mieszać tylko podkłady jednej firmy i jednej serii- ze względu na ich właściwości ;]
  9. Ostatnia wskazówka: nie należy kupować podkładów różnych firm po nazwie. Nawet jeśli np. odcień Sand z firmy Revlon jest dla ciebie idealny, nie oznacza to, że odcień Sand z Maybelline też taki będzie.
  •  Jaki korektor użyć do tuszowania...
  1. Zielony korektor to mistrz w walce z czerwonymi naczynkami, mianami trądzikowymi, zaczerwienieniem skóry oraz podrażnieniami, co czyni go najpopularniejszym z korektorów ;]
  2. Żółty korektor pomaga zniwelować ciemne cienie pod oczami a nawet siniaki. To drugi z najczęściej używanych korektorów, który niewątpliwie powinien znaleźć się w kosmetyczce każdej kobiety.
  3. Niebieski korektor tuszuje brązowe plamy, w tym nawet znamiona. 
  4. Fioletowy korektor służy do usuwania żółtych plam na skórze, takich jak zanikające siniaki. 
  5. Brązowy korektor stosuje się do ujednolicenia kolorytu twarzy oraz zniwelowania pojedynczych przebarwień lub odbarwień. Ma on bardzo dużo odcieni w związku z czym łatwo dobrać go do odcienia skóry. Nadaje się również do modelowania twarzy tak jak korektor różowy oraz biały. 
  6. Różowy korektor służy głównie jako rozświetlenie i wymodelowanie twarzy, podobnie jak kolejny.
  7. Biały korektor również służy do modelowania twarzy. Dzięki np. obrysowaniu nim konturu ust staną się one bardziej wypukłe.  

  • Jaki puder zastosować?
Na pytanie czy w ogóle warto stosować puder odpowiadać chyba nie muszę ;].
Mamy kilka rodzajów pudrów do twarzy. W zależności od tego jaki efekt próbujemy osiągnąć, jaka jest pora roku, jaka pora dnia i co planujemy robić stosujemy różne pudry. Ogólnie rzecz ujmując pudrem sypkim wykańczamy, utrwalamy i matujemy makijaż, puder prasowany (w kompakcie) służy nam w ciągu dnia do wykonywania poprawek i retuszu, pudrem brązującym dodajemy sobie "kolorów" latem a pudrem rozświetlającym (czy brokatowym) błyszczymy niczym gwiazdki na imprezach.
Pudrów na rynku trochę jest. Tak więc mamy w czym przebierać. Nie oznacza to jednak, że w naszej kosmetyczce musi znaleźć się puder z każdego rodzaju. Kupując puder musimy się zastanowić, czego po nim oczekujemy, kiedy i do czego najczęściej go stosujemy. Jeśli na przykład nasza skóra jest naturalnie matowa i porcelanowa, puder matujący jest zbędnym wydatkiem ale za to możemy kupić puder brązujący o dobranym do nas odcieniu i dodać sobie troszkę kolorku stosując go nawet cały rok.

Ogólnie rzecz mówiąc mamy kilka typów pudrów:
  1. Puder sypki używany jest bezpośrednio po nałożeniu podkładu jako wykończenie i utrwalenie makijażu. Jego głównym zadaniem jest zmatowienie skóry stąd też największą popularnością cieszą się pudry transparentne, które są niemal pozbawione koloru, które dopasowują się do koloru cery.
  2. Puder prasowany służy do poprawek makijażu w ciągu dnia gdy skóra na powrót zaczyna się błyszczeć. 
  3. Puder w kulkach  jest kosmetykiem wielozadaniowym. W opakowaniu znajdują się różnokolorowe kuleczki, które tworzą razem barwę pudru. W zależności od koloru kulek stosuje się go by wyrównać koloryt skóry (różnokolorowe kulki w jednej gamie kolorystycznej), rozświetlić skórę, nadać bardziej opalony wygląd, skorygować niedoskonałości (kulki w kolorach zielonych , fioletowych, które tuszują zaczerwienienia, przebarwienia czy naczynka.
  4. Puder mozaikowy jest prasowanym odpowiednikiem pudru w kulkach. W opakowaniu znajduje się kolorowa mozaika z jaśniejszych i ciemniejszych fragmentów pudru utrzymana w jednej gamie kolorystycznej. Podczas aplikacji kolory mieszają się tworząc odpowiedni odcień pudru.
  5. Puder rozświetlający zawiera drobinki, które rozpraszają światło.W zależności od ilości brokatu nadaje skórze promienny wygląd lub intensywnie się mieni. Pierwszy rodzaj można aplikować na twarz, drugi służy raczej do zdobienia ciała. Nałożony na twarz zmiękcza ostre rysy, niweluje nierówności skóry, optycznie sprawia, że skóra jest gładsza i rozświetlona. Stosuje się go często latem, kiedy skóra jest opalona, a ciepły klimat nie pozwala na nałożenie zbyt wielu kosmetyków na twarz. Subtelny i lekki makijaż pięknie wygląda, gdy jest rozświetlony. Osoby o cerze skłonnej do przetłuszczania taki puder mogą stosować punktowo, jako wykończenie pełnego makijażu.
  6. Puder brązujący przede wszystkim nadaje skórze opalony wygląd, jednak  doskonale sprawdza się również przy modelowaniu twarzy, przy odpowiednim nałożeniu pięknie ją wyszczupli. Trzeba przy tym nakładać go umiejętnie, ponieważ łatwo zrobić smugi, które nieestetycznie wyglądają. Jeśli masz jasną karnację, nie używaj pudru zbyt ciemnego- znacznie ładniej i naturalniej wygląda taki puder zastosowany jedynie na policzkach jako substytut różu.
 Na dzisiaj to już wszystko, do następnego posta ;]

1 komentarz:

  1. Świetna ściąga dla każdej dziewczyny, przyda się gdy coś nam ucieknie albo gdy ktoś ma skleroze ;) tak jak ja :D

    OdpowiedzUsuń